
Grocery
Butter Kernal Canned Veggies $.50
Hy-Vee Canned Tomatoes or Sauce 15oz $.50
Select Post Cereal 11-20oz $1.88
Hy-Vee Apple Sauce 24oz $.99
Hy-Vee Pretzels 10-15oz $1.00
Gold Medal Flour 5lbs $1.48
Midwest Country Fare Sugar $1.88 (in ad coupon)
Nestle Toll House Morsels $1.77 (in ad coupon)
Nestle Carnation Evaporated Milk 12oz $.88 (in ad coupon)
Prego Pasta Sauce 24oz $1.48
- $.75/3 (10/3 SS)
= $.1.23 each when you buy 3
Betty Crocker Hamburger, Chicken or Tuna Helper $1.00
- $.75/3 (11/7 SS)
= $.75 each when you buy 3
Progresso Soup $1.25
- $1.00/4 (10/24 SS, 11/14 GM or 11/21 SS)
= $1.00 each when you buy 4
Meat
Boneless Skinless Chicken Breast $1.88lb (stock up price)
85% Lean Ground Beef 16oz roll $1.99
Blue Ribbon Pork Loin Assorted Pork Chops $1.99lb
Produce
Dole Bagged Salads $.99
Grimmway Baby Carrots 16oz $.88
Sunkist Navel Oranges 4lbs $2.50
Dairy
Hy-Vee Shredded Cheese 6-8oz $1.50
Hy-Vee Margarine 1lb sticks $.58
Hy-Vee Sour Cream 16oz $.99
Yoplait Greek Yogurt $.99
- $.60/2 (11/7 SS) or
- $.30 (10/17 SS)
= $.69 each
Frozen
Jack's Frozen Pizza $2.50
Birds Eye Vegetables $.99
Banquet Frozen Meals $.88
Beverage
4-up 12 packs 3/$8.00 (in ad coupon)
Buy 3 Pepsi Product 12 packs at 3/$12 and get a Mt Dew White Out 12 pack free (in ad coupon)
Non-Food
Tide 2x Laundry Detergent 100oz $10.97
- $1.00 (10/31 or 11/28 P&G)
= $9.97
Purina Dog Chow 17.6-20lbs $9.99
- $2.00 (11/21 SS or here)
= $7.99
Pampers Diapers 48-96ct $19.76
- $1.00 (10/31 or 11/28 P&G) and use
buy any pampers box getThickcare wipes free (11/28 SS)
= $18.76 for both box of diapers and wipes
2 Day Sale Thursday and Friday December 2 and 3
Dole Bananas $.39 lb
Jacks Pizza $1.88
Hy-Vee 1/2 gallon Milk $.99
Tostitos Family Size Salsa or Chips $2.99
Michelina's Budget Gourmet Meals $1.25
Dial Soup 7.5-9.38oz $.88
Bakery Fresh Donut Holes 18ct $1.50
Hormel Always Tender Boneless Pork Shoulder Roast $1.48lb
Fully Cooked Shrimp 51-60ct 2lbs $8.99
Boneless Bacon Wrapped Sirloin 5oz $1.88
Kitchen Fresh Chicken 12pc. $9.99
Hormel Completes $1.00
- $1.00/3 (11/14 SS)
= 3/$2.00 or about $.67 each
Let me know if you see any other deals that I missed. This post is part of BeCentsAble's Grocery Gathering.
My Rochester MN ad has 1/2 gallon of HyVee orange juice for $.99 rather than the milk.
ReplyDelete