Tuesday, March 26, 2013

So long for now...

It has taken me a couple weeks to figure out how to write this post.  So here goes.

I am going to stop blogging.  There I said it.  I don't know for how long.  Maybe a couple months, maybe a year, maybe forever.  I just don't know.  I am going to keep my site open so that anyone who wants to look back through it is welcome to.

I took some blogging breaks in the past in hopes of having things calm down and maybe, just maybe I would find my bloggy mojo again.  It didn't help and I feel like it is more "work" than fun at the moment.  While there is still TONS of frugal ideas and ways of living out there I feel like I have exhausted alot of the information I have to share with you.  

Thank you to all the loyal readers for staying here to read through all the ups and down.  Thanks for the emails you have sent and the comments you have left.  It has meant the world to me to hear how I have helped someone out in some small way.

Since I am not blogging anymore that also means the Frugal Tuesday Tip that is hosted here each Tuesday is also going to end.  Thanks to all the bloggers out there who have linked up each week.  I have come away with alot of useful information.  I also want to thank my co-hosts Julia at juliecache.com and Jennifer from gettingaheadblog.com.  We had a good run-over 2 years!

So as they say in the movies...it's not goodbye, but so long.  Hopefully I'll see you again some day.


Wednesday, March 13, 2013

Fareway Deals Week of 3/12-3/18





Welcome Grocery Gathering readers! Here is a list of current deals that I see at Fareway. I use central Iowas ad when making this list. My store takes printable coupons as well as manufacturer coupons from the  paper. Please check your local ad to confirm these deals in your area. I know they run different ads in different locations.

Need help with my lingo? You can read this post to help you out. Just starting out with coupons? Order my Grocery Rules ebook and learn all about coupons, meal planning and other money saving tips. It is located on the right side bar.

You can print additional coupons to go along with these match-ups at Smartsource.com and Coupons.com.

Grocery
FarewayWhite Bread $.88

General Mills Cereal Cinnamon Toast Crunch or Cocoa Puffs 4/$9 or $2.25 each
- $1.00/2 printable here   or
- $1.00/3 (2/24 SS, 3/3 SS)
= as low as $1.75 each

Family Size Oreos $2.99
- $1.00/2 (2/10 SS or 2/24 SS)
= $2.49 each when you buy 2

Duncan Hines Cake Mix $1.18
- $.50 printable here 
= $.68

Sunbelt Farms Granola Bars $2.00
- $.75 (1/20 SS)
- $.55 printable here
= as low as $1.45

Produce
Strawberries 16 oz $1.28
Green Cabbage $.19 lb
Red Seedless Grapes $1.68 lb
Asparagus $1.99 lb
Russet Potatoes 15 lbs $2.99
Dole Salads $.99
Baby Carrots 2 lbs $1.88

Meat
Corned Beef Brisket Points $1.79 lb (in ad coupon)
Boneless Skinless Chicken Breasts $1.97 lb

Dairy
Fareway Shredded Cheese 3/$4 or $1.33 each *stock up price

Pillsbury Cinnamon Rolls or Crescent Rolls $2.00
- $.40/2 (1/6 SS, 2/3 SS, printable here and here)
= $1.80 each when you buy 2

Kraft Fresh Takes $1.99
- $1.00 (2/10 SS)
= $.99

Beverage
Pepsi 24 packs 2/$12 or $6 each (Fareway in ad coupon)

Select Old Orchard Juice $1.69
- $1.00/2 (printable here)
= $1.19 when you buy 2

Non-Food
Purex Laundry Soap $1.99 *stock up price
- $1.00 (3/3 RP)
= $.99

This post is part of BeCentsAble's Grocery Gathering.

Tuesday, March 12, 2013

Frugal Tuesday Tip Week 110


Welcome to the Frugal Tuesday Tip, a linky blog hop, dedicated to encouraging the frugal lifestyle. It is hosted by:
Anyone with a frugal tip can share. Just post a frugal tip on your own blog, then come here to add your post (the permalink) with the linky tool. Your post will appear on all of our blogs. Please adhere to the following rules or your post may be deleted:
  • Please use your permalink, which is the URL to your post not your home page. If you don't know what a permalink is you'll find instructions here.
  • Please keep your post on topic.
  • Please link to a post you have written in the past 7 days.
  • Please DO NOT link to a giveaway.
  • Please link back to one of your hostesses or add the button below to your post.


                                                                 

Monday, March 11, 2013

Reviewing Expenses Cable, Internet, Phone

                      (photo credit)

I have been reviewing our expenses alot lately.  Trying to find ways to cut back and cut out things we don't need.

Our contract was up with our cable, internet and phone provider.  We were paying roughly $100 a month for all three of these services.  We also subscribe to Netfix so that was an additional $15 each month.  Once our contract was up our monthly bill jumped to $230 per month for phone, cable and internet.

My husband made some calls and our current company was not able to give us any better rate for at least 3 months.  When we called the competitor they weren't able to give us a price that we liked for cable.  My husband and I decided that we really didn't need to continue with cable especially at the price we were given.

So in the end we cut out cable and lowered our bill by about $20 ($150 if we stuck with the new rates.) My point in telling you this is because it might be worth researching your options if you pay for any of these services.  Package deals aren't always the best option.  Just getting the "basics" of each item may be the way to go.

Don't pay for services you don't need.  For internet, research the best speed for what you are using it for.  If you simply check email and browse the web you may not need to pay for that "lightening fast" connection.

As far as phone service do you really need caller ID and long distance?  If you have a cellphone you are paying for as well maybe getting just a  barebone landline is the best option.  If nothing else it can't hurt to call your local company and see what the best options are for you.


Menu Plan Monday

Last week was a total bust for dinners.  We ate out most of the week and spent WAY too much money doing so.  I guess that is ok once in awhile, as long as we don't make a habit of it right?  That's what I'm telling myself anyway.  Planning on eating home all week, so here is what is on the menu.

Monday...Pad Tai, lettuce salad and mandarin oranges.
Tuesday...Cavatelli, garlic breadsticks, green beans, fruit.
Wednesday...Scrambled eggs, toast, sausage, applesauce.
Thursday...Tacos and pineapple.
Friday...Fish, french fries, corn, peaches and blueberry muffins.

Head over to I'm an Organizing Junkie to see what others are eating.

Wednesday, March 6, 2013

Raising Backyard Chickens - Can I Keep Chickens?


 (Originally posted on March 22, 2012)

Before you build a coop, buy food and water and purchase your first group of fuzzy little chicks, there are a few things you will need to do first. If you live within the city you need to find out whether it is even legal to keep chickens in your backyard. The first thing you need to do is contact your city office and see if there are any ordinances about raising backyard chickens.

You can get online and research your city. There may be laws telling you specifically what kind of birds you can have and how many. You may or may not be able to keep a rooster. Sometimes there is a size limit on the housing for your chickens and before you do any building, make sure you don't need a permit.

Once you are familiar with the laws and regulations in your area I suggest one more thing before purchasing your chickens. Inform your neighbors. Let your neighbors know that you are going to be raising chickens in your backyard and if there are any questions or problems you can address them right away.

Next up in Raising Backyard Chickens with Learning the Frugal Life - choosing the right breed.

Fareway Deals Week of 3/5-3/11





Welcome Grocery Gathering readers! Here is a list of current deals that I see at Fareway. I use central Iowas ad when making this list. My store takes printable coupons as well as manufacturer coupons from the  paper. Please check your local ad to confirm these deals in your area. I know they run different ads in different locations.

Need help with my lingo? You can read this post to help you out. Just starting out with coupons? Order my Grocery Rules ebook and learn all about coupons, meal planning and other money saving tips. It is located on the right side bar.

You can print additional coupons to go along with these match-ups at Smartsource.com and Coupons.com.

Grocery
Fareway Cottage Bread $.99
Betty Crocker Angel Food Cake Mix $.99 (in ad coupon)
1 Ritz Crackers or Crackerfuls and 1 8pk mini Coke cans for $4 (in ad coupon)

Kraft Homestyle Dinners $2.00
- $1.00/2 (2/10 SS)
= $1.50 each when you buy 2

General Mills Chex Cereal 4/$11 or $2.75 each
- $1.00/2 (1/27 SS or printable here)
= $2.25

Nature Vally Granola Bars $2.50
- $.50/2 (1/27, 2/24, printable here)
= $2.25 when you buy 2

Keebler Zesta Crackers $1.50
- $1.00/2 (1/27 RP)
= $1.00 each when you buy 2

Sunshine Cheez-Its 6-7 oz $1.50
- $1.00/2 (1/27 RP)
= $1.00 each when you buy 2

Nabisco Oreo Cookies $2.50
- $1.00/2 (2/10 or 2/24 SS)
= $2.00 each when you buy 2

Hormel Compleats 3/$7 or $2.33 each
- $1.00 (2/10 SS, 2/24 SS or printable here)
= $1.33

Save $4 when you buy any 5 participating Kraft Items with Fareway in ad coupon (like taking $.80 off each item) combine with manufacturer coupons for an even better deal!!

Maxwell House Coffee $4.99 (after Fareway coupon)
- $1.00 printable here
= $3.99

MiO Water Enhancer $1.99 (after Fareway coupon)
- $1.00/2 printable here
= $1.49 each

Oscar Mayer Bacon 16 oz $2.69 (after Fareway coupon)
- $1.00/2 printable here
= $1.19 each when you buy 2

Kraft Miricle Whip $1.99 (after Fareway Coupon)
- $1.00 printable here
= $.99

Planter's Nuts NUTrician or Delux $3.99 (after Fareway coupon)
- $1.00 printable here
= $2.99

Produce
Dole Bananas $.29 lb
Dole Spinach 9 oz $.99
Sunkist Clementines 5 lbs $4.99
Braeburn Apples $.77 lb
Red, Orange, Yellow Bell Peppers $.99 each
Radishes $.88 lb

Meat
Bone-In Pork Loins $1.69 lb (in ad coupon)
Bone-In Iowa Chops $1.99 lb
Chicken Hindquarters 10 lbs $6.90

Carl Budding Lunch Meat 2 oz
- $1.00/4 (1/27 RP)
= $.25 each when you buy 4

Hormel Pepperoni Packs $2.50
- $1.00/2 ((1/20 SS, printable here)
= $2.00 each when you buy 2

Dairy
Large eggs 18 ct $1.49
Imperial Margarine $.69

Yoplait Yogurt $.50
- $.50/8  or - $.40/6 (2/24 SS or printable here)
= $.43 each

Go-Gurt $2.00
- $.75/2 (2/10 SS , 3/3 SS, or printable here)
- $.50/1 (3/3 SS or printable here)
= as low as $1.50 each

Trix Yogurt 4 pk $1.79
- $.75/2 (2/10 SS , 3/3 SS, or printable here)
=  2/$2.83

Frozen
Eggo Waffles 3/$5 or $1.67 each

Beverage
Old Orchard Juice $1.88

This post is part of BeCentsAble's Grocery Gathering.