Wednesday, February 29, 2012

My Aldis Trip = Big Savings

On my Facebook page yesterday I announced that I had made a trip to Aldi grocery store and was super excited for the deals that I found. I have been to Aldi before but it has been a really long time. I kept reading comments and suggestions about shopping there. Since everyone was raving so much about it I decided I better check it out again.

I got all that you see above for $15.75. I was amazed at the prices they had on their produce. So cheap compared to what I pay at my local Fareway and Hy-vee. Here is the breakdown.

2 gallons whole milk $3.25. I usually pay close to $4.
1 gallon 1% milk $2.83.
Mushrooms $.79 I think it's a great deal when I find them for $1 at the grocery store.
3 lbs tangerines $1.99. Not great but they looked really good and my son wanted them.
Cucumbers $.39 each
Green peppers 3 pk $.99
Bananas $.38 lb
Hamburger buns $.99

I felt good about what I bought. All the produce I got (with the exception of the peppers) are not on the "dirty dozen" list so I am ok with buying them non-organic. Looks like I have a new place to do my shopping until I can grow my own or buy from the Farmers market.

Thank you to all my readers who suggested I shop there. Because of you, I am saving more money!


  1. It's incredible, isn't it? I've given up wasting time on clipping coupons and driving to 4 different stores - now I just shop exclusively at Aldi! Love that place!

  2. Glad you had success! I usually find the produce at Aldi to be less expensive AND better quality than other places. Their milk and egg prices are usually great, too.

  3. I love the way your packets are so huge - we buy milk in one pint containers. May I ask, what do you use all that milk for?

  4. I was very surprised at how inexpensive the produce was Heather. Cynthia, the milk was definitely cheaper there than where I normally shop. Frugal Queen, my 15 mo old daughter drinks about a gallon of milk a week. So since the milk was good for 2 weeks I bought 2 gallons for her. The third gallon is for the other 6 of us to drink.

  5. Have you checked into buying milk at Walgreen's? Our local Wags has Land O' Lake's milk this week for $2.79. I didn't pay attention to the price of whole milk but I bought skim and 1% and they were the same price.

  6. I have seen cheap milk at Walgreens before. Thanks for the reminder. I will have to keep my eyes open!

  7. Milk in Spirit Lake at Fareway (skim) has been 2.87 this month. I learned from the dairy manager there this week that milk prices change monthly, on the first. HV had it for 2.77 on one day sale but I was already stocked. We go through 4-5 gallons per week here, with just 2 adults and 2 kids. I suppose there are worse things we could drink, LOL.

    Kerri, Spirit Lake, IA

  8. I've only been to Aldi's a few times, and I'm not sure why I don't go back? I always find good deals in there...did anyone ever see the Unwrapped episode about Aldi?

  9. Walgreens here is Des Moines carries Roberts milk & there are coupons for .55 cents off frequently!

  10. I love Aldi. Went there today and stocked up on cheap oragnes, pineapples, and avocados! Can't beat it!